Dalgıç Pompa Nedir?

Dalgıç Pompa Nedir?

Dalgıç pompa, bir sıvının işlenmesi amacıyla kullanılan ve doğrudan sıvının içinde çalışan pompa çeşitlerinden bir tanesidir. Pompanın doğrudan sıvıyla temas halinde olması nedeniyle teknik anlamda oldukça üstün özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Su geçirmeyen yapısı ve kısa devre gibi olumsuzluklara engel nitelikleri vardır. Genellikle suyun yüzeye çıkarılması konusunda tercih edilen dalgıç pompaların hava ve su geçirgenliği çok düşüktür.

Sızdırmazlık özelliğine sahip dalgıç pompalarda dış etkenlerin performansı etkilememesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede dalgıç pompaların kullanım alanları oldukça çeşitlidir.

Dalgıç Pompalar Nerelerde Kullanılmaktadır?

Pompa, sıvının bir yerden başka bir yere tahliyesi için tercih edilse de kullanım alanları bağlamında farklılık oldukça fazladır. Bu nedenle de dalgıç pompanın nerelerde tercih edilebileceğine göz atmak önemlidir. Siz de bir dalgıç pompa satın almak istiyor ama kullanım alanları bakımından çeşitliliği merak ediyorsanız aşağıdaki detayları incelemeye başlayabilirsiniz.

 • Suya ihtiyaç duyulan alanlarda,
 • Yağmurlama sisteminin olduğu yerlerde,
 • Yeraltı sularının seviye kontrolünün yapılmasında,
 • Isı pompası uygulamaları çerçevesinde su kontrolünün gerçekleştirilmesinde,
 • Süs havuzu ve fıskiye yapımında,
 • Derin kuyularda,
 • Tünellerde ve daha pek çok yerde kullanılmaktadır.

Amacı insan yaşamını kolaylaştırmak olan dalgıç pompaları siz de tercih ederek kusursuz bir deneyime kapı aralayabilirsiniz.

Dalgıç Pompalarda Çalışma Prensibi Nasıldır?

Dalgıç pompalarda çalışma prensibini etkileyen en önemli faktör motorun sızdırmaz olmasıdır. Sızdırmaz özellikli motorlar pervanenin dönmesini sağlayarak suyun naklini sağlamaya başlar. Pompalama sırasında gerçekleşen işlevleri göstermek adına bir ekran kullanılabilmektedir. Dalgıç pompalarda aksine bir tasarım olmadığı sürece daima su altında kalmaları hedeflenmektedir. Pompa suya daldırılarak işlevini yerine getirmeye başlar. Bu sayede çalışmanın ilk aşaması tamamlanmış olur.

Dalgıç pompaların sıklıkla karıştırıldığı ekipmanlar jet pompalardır. Ancak jet pompalar deşarj çıkışına bağlanan santrifüj pompalar olarak bilinmektedir. Dalgıç pompalarda basıncın düşürülmesi ve emmenin sağlanması çerçevesinde çalışma söz konusu olmaktadır. Basıncın etkisiyle suyun çekilerek atılması prensibine dayanan dalgıç pompalarda amaç suyu hızlı bir şekilde tahliye etmektir.

Dalgıç Pompalar Ne Tür Avantajlar Sağlar?

Su ihtiyacının karşılanmasında en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesi dalgıç pompalardır. Dalgıç pompalar suyun daha basit bir şekilde yukarı taşınmasını sağlarken sağladıkları şu avantajlarla da insan yaşamını kolaylaştırmaktadır.

 • Su kaynaklarının yeterli olmadığı durumlarda ve suyun yeraltından çekilmesi gereken hallerde tercih edilmektedir,
 • İçme ve kullanma suyu tedarikinde oldukça başarılı bir sonuç ortaya koyar,
 • Sağlam yapısı ve uzun ömürlü özellikler sergilemesi oldukça etkileyicidir,
 • Bahçe ve tarım alanlarının sulanmasında oldukça önemli bir role sahiptir,
 • Turistik etkinliklerin çok yoğun olduğu alanlarda su ihtiyacına yönelik endişeleri giderir,
 • Sulama, su temini ve kuyu uygulamalarının vazgeçilmezlerindendir,
 • İnsanların kuyuya inerek su ihtiyaçlarını gidermelerine gerek olmaksızın su çekme fırsatı sağlar,
 • Suyun altında çalışacak özellikleri olduğundan kolay kolay bozulmaz.

Dalgıç Pompa Fiyatları

Kullanım alanlar ve amaçları farklı olan dalgıç pompalarda fiyat çeşitliliğinin de çok fazla olduğundan söz etmek gerekmektedir. Bu nedenle de ihtiyaç duyulan pompayı seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok detay vardır. Dalgıç pompalarda kalite, kullanışlılık ve uzun ömürlülük her şeyden önemlidir. Öte yandan dalgıç pompaların imalatında kullanılan malzeme standartları da fiyatları belirlemede önemli rol oynar.

Siz de kullanım amacına bağlı olarak bir pompa satın almak mı istiyorsunuz? O halde yapmanız gereken sadece kaliteli bir pompa seçmek için pompa özelliklerini tekrar gözden geçirmek olacaktır. Dalgıç pompaların sadece dış yapısı değil teknik özellikleri de oldukça önemlidir. Teknik manada bir profesyonelden destek almak başarılı sonuçlara kapı aralar. Sizin için de en ideal kullanımı mümkün kılar.

En kaliteli ve güvenilir dalgıç pompalar için siz de hemen seçiminizi yaparak kaliteden yana tercihinizi kullanın!

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.