Derin Kuyu Dalgıç Pompalarda Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

Derin Kuyu Dalgıç Pompalarda Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

Derin kuyu dalgıç pompalar, standardın üzerindeki derinliklerde suyun yukarı taşınmasını sağlayan ekipmanlardır. Yerin metrelerce altından su çekmek adına kullanılan bu pompalarda rastgele bir seçim yapmak doğru değildir. Zira bu pompaların verimliliği ve kullanım ömrü gerçekleştirilecek seçime bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Siz de ihtiyaç duyduğunuz dalgıç pompa seçiminde nasıl bir yol haritası izleyeceğinizi merak ediyorsanız yapmanız gereken sadece sizin için hazırladığımız bu rehberi değerlendirmek olacak! Doğru bir yol haritasıyla hem seçeceğiniz dalgıç pompasının kalitesi artacak hem de derin kuyu dalgıç pompaların size sunacağı performans yükselecektir. O halde vakit kaybetmeden derin kuyu dalgıç pompa seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere daha yakından bir göz atmanın tam zamanı!

Derin Kuyu Dalgıç Pompalarda Seçim Nasıl Olmalı?

Pompa tercihinde ilk ve en önemli detay debi ve boru direncinin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Bu çerçevede kullanılacak pompaların çalışma noktasında en yüksek verimlilik hedeflenmelidir. Verimlilik noktasında en iyiyi yakalamak çok zordur. Böylesi durumlarda toleransla seçim yapmak başarılı sonuçlar sağlar. Toleransın sağlanması pompa regülasyonu esnasında gerekli akış miktarını yakalamayı mümkün kılar.

Pompaların gereğinden büyük seçilmesi genellikle daha iyi bir alternatifmiş gibi düşünülmektedir. Ancak su alışverişi aynı olan bu pompaların enerji verimlilikleri daha düşük olacaktır. Siz de bir pompa seçimi sürecinde bu detayları dikkate aldıktan sonra aşağıda sıralanan faktörler ışığında nihai kararınızı verebilirsiniz.

Pompanın Suyu Basacağı Yükseklik

Derin kuyu pompaları adlarından da anlaşılacağı üzere suyun alçak bir yerden yüksek bir yere basılmasını sağlar. Ancak kuyuların derinlikleri bölgesel olarak farklılık gösteriri. Bu nedenle derinlik, pompa seçiminde ilk ve en önemli faktörlerden bir tanesidir. Derinliği hesaplarken suyun ne kadar derinde olduğunu da bilerek hareket etmek gerekir. Çünkü yeraltı suyunun bir süre sonra çekilmesi ya da azalması mümkündür. Yeterli derinliğe inmemiş bir dalgıç pompanın bir süre sonra havada asılı kalması muhtemeldir.

Derinliğin ve tarla ya da su çekilecek alanda bir eğimin olması durumunda ortaya çıkacak kayıpların da değerlendirilmesi gerekmektedir. Böylelikle daha kaliteli ve verimli sonuçların ortaya çıkması mümkündür.

Su İhtiyacı Ne Kadar?

Derin kuyu dalgıç pompalarda amaç su basmak olsa da daima aynı miktarda suya ihtiyaç duyulmamaktadır. Eğer kuyu tarla içerisinde yer alıyorsa bu durumda su ihtiyacı çok fazla olacaktır. Ancak kuyunun günlük su kullanım amacına uygun bir şekilde tercih edilmesi halinde ihtiyacın çok daha düşük seviyelerde olması muhtemeldir. Bu nedenle de su ihtiyacınızı karşılamak ve daha başarılı bir pompa kullanımına kapı aralamak adına mutlaka titiz bir değerlendirme yapmalısınız.

Sıvı debisi hesaplamaları yaparak derin kuyu pompalar konusunda en başarılı seçimi yapabilirsiniz. Zira derin kuyu pompaların önemli bir kısmı yanlış seçim nedeniyle işlevselliğini kaybeder. Bu durum da kullanışlılık bağlamında ciddi problemlere neden olur. Siz de su ihtiyacınıza yönelik en başarılı çözümlerden bir tanesini tercih etmek istiyorsanız mutlaka ihtiyaç odaklı bir seçim gerçekleştirmelisiniz.

Elektrik Kullanımı

Dalgıç pompaların çalıştırılmasında genellikle elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Hem verimliliği sağlaması hem de su çekme performansını iyileştirmesi bakımından elektrik kullanımı ile ilgili başarılı sonuçlardan faydalanmaya başlamalısınız. Elektriğin 220 Volt mu yoksa 380 Volt mu olacağını değerlendirmelisiniz. Kaliteli, kullanışlı ve beklentilerinize en iyi şekilde cevap verecek elektrik kullanım tercihlerini yapmalısınız.

Derin kuyu dalgıç pompa kullanımının elektrik konusuyla doğrudan ilgili olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Aksi takdirde seçeceğiniz pompa kalite bağlamında çok iyi olsa da sonuçlar bakımından beklentilerinize cevap vermeyecektir. O halde bütün detayları dikkate alarak bir dalgıç pompası seçimi gerçekleştirmeye başlayın!

 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.